Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'na hoş geldiniz.
Muafiyet Sınavı ile ilgili Genel Bilgilendirme

Yeterlik sınavı (Yabancı Dil Muafiyet Sınavı), her öğretim yılı başında ve ilk dönem sonunda Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yapılır.

Öğrenciler bu sınava, kayıt sırasında kendilerine verilen üniversite kimliği ile gelmek zorundadırlar. Yanlarında üniversite kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmaz. Cevap kâğıdını doldurmak için bu kimlik kartındaki bilgilere ihtiyaç olacaktır. Bu sınavın amacı, yabancı dil düzeyi yeterli olan öğrencilerimizin Hazırlık Sınıfı'nı okumadan kendi programlarına başlamalarını sağlayabilmektir. Bu sınavda geçme notu hazırlık öğrencileri için 100 üzerinden 70'dir. Sınavdan 70'in altında not alan öğrenciler hazırlık okumak zorundadır ve bu sınavdan aldıkları nota göre uygun seviyedeki sınıflara yerleştirilirler.

Aşağıdaki öğrenciler muafiyet sınavında yalnızca Structure and Use of English (Dilbilgisi) ve Reading (Okuma) bölümlerinden sorumludurlar.

  • Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler (Hazırlıktan muaf olmaları bu sınav sonucunda belli olur)
  • Erasmus Programı Adayları
  • Yatay/Dikey Geçişle Gelen Öğrenciler
  • YÖS ile Gelen Öğrenciler
  • Yüksek Lisans Programı Adayları


Dil grubu öğrencileri ise yukarıdaki bölümlere (Structure and Use of English (Dilbilgisi) ve Reading (Okuma)) ilaveten Listening, Writing ve Speaking bölümlerinden de sorumludurlar.

Sınava geç kalan öğrenciler, ilk yarım saat içinde Listening (Dinleme) bölümünün bitiminin ardından sınava girebilirler, ancak geç kalan öğrencilere Listening bölümü tekrar okunmaz.

Muafiyet Sınavı örnekleri için buraya tıklayınız.
Hazırlık Muafiyet Sınavı (Yeni öğrenciler için)
Sınavlar > Muafiyet > Yeni Öğrenciler İçin Muafiyet Sınavı
Pearson Akreditasyonu, okulumuzun kalite süreçlerinin, bağımsız bir uluslararası kalite ölçütü olan Pearson'ın Edexcel standardını sağladığını onaylar.
English
Italiano
Français
Select language:
Deutsch
Güncelleme: 1 Eylül 2015
Okunma: kez