Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'na hoş geldiniz.
Pearson Akreditasyonu, okulumuzun kalite süreçlerinin, bağımsız bir uluslararası kalite ölçütü olan Pearson'ın Edexcel standardını sağladığını onaylar.
English
Italiano
Français
Select language:
Deutsch
Birimler > İngilizce > Sağlama ve Katalog Merkezi
Sağlama ve Katalog Merkezi
Sağlama ve Katalog Merkezi Üyesi: Nilgün Uyal

Kataloglama-Sınıflama: Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yayınevleri tarafından gelen, okul tarafından satın alınan ya da bağış yoluyla sağlanan basılı kitaplar, görsel-işitsel kaynaklar, tezler ve elektronik kitapların kataloglama ve sınıflama işlemlerini yürütmek. Bu işlemler için:

  • Öncelikle okul tarafından kullanılmayacak tüm kitap ve basılı materyalleri bir araya getirmek; bunun için okuldaki tüm ofis ve birimler ile okutman odalarındaki kitapları ve materyalleri yüksekokul tarafından sağlanacak bir form ile kayıt altına almak; bu ofis ve odalarda kullanılmayan kitapları ayırmak
  • Tüm çalışanlardan okula ait ancak okul dışında muhafaza ettikleri -içinde bulunulan akademik yıl kullandıkları ders kitapları dışındaki-- tüm kitap ve materyalleri isteyerek bir araya getirmek
  • Kullanılmayacak kitapları tasniflemek (bağış, hediye, seka, imha, okuma odası kitapları vs gibi)

Teknik işlemler: Kataloglama işlemleri tamamlanan bilgi kaynaklarının rafa çıkmadan önce kalan işlemlerini tamamlamak. Bilgi kaynağı talebinde bulunan kullanıcılara kaynağın koleksiyona eklendiğine dair e-posta göndermek.

Yeni Gelen Yayınlar Duyuru Hizmeti

Bağış Kitaplar: Kişi ya da kurumların bağışladığı bilgi kaynaklarının koleksiyon geliştirme ilkeleri doğrultusunda seçim, değerlendirme ve kataloglama işlemlerini yürütmek.

Yayınvelerinden Gelen Kitaplar: Yayınevlerinden gelen kitapları kayda geçmek ve tasnifini yapmak.

Elektronik Kitaplar: Abone olunan ve/veya satın alınan e-kitapların duyurusunu yapmak
Kitap Ödülleri: Ayın paragrafı/denemesi uygulaması kapsamında Program Geliştirme ve Koordinasyon Birimi (CDU) tarafından talep edilen sayıda kitabı seçmek ve hediye paketleri oluşturmak
Kayıp Kitap Kontrolü: Kullanıcı tarafından kaybedilen kitapların piyasadaki basım/fiyat kontrollerini sağlamak ve kaybedilen ve/veya yeni sağlanan kitap kaydı üzerinde gerekli işlemleri yürütmek.

Tez Arşivi: Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde görev alan personelin yüksek lisans ve doktora tezlerinden birer örnek almak suretiyle arşiv oluşturmak ve bununla ilgili duyuruları yapmak

Bilgilendirme: Sağlama ve Kataloglama Birimi görev ve sorumlulukları dâhilindeki danışma/bilgilendirme sorularını yanıtlamak.
Güncelleme: 22 Kasım 2016
Okunma: kez